Uratuj Pszczole

Co zagraża pszczołom?

Największe zagrożenie dla pszczół
stanowi brak dostępu
do zróżnicowanego pokarmu,

środki ochrony roślin oraz pasożyty i choroby

dalej >
< wstecz

Naturalne środowisko, w którym pszczoły żyły od tysięcy lat, ulega ogromnym zmianom wskutek działalności człowieka. Niestety zmiany te są niekorzystne dla pszczół. Największe zagrożenie stanowią środki ochrony roślin, ograniczony dostęp do zróżnicowanego pokarmu, pasożyty i choroby. Dopiero w obecnym roku podjęto w Europie działania mające na celu ograniczenie używania tych środków ochrony roślin, które są dla pszczół najbardziej szkodliwe.

Ogromnym problemem jest wspomniany wcześniej brak zróżnicowanego pokarmu dla pszczół. Przyczyną są wycinki drzew i lasów oraz uprawy monokulturowe (uprawy jednego gatunku rośliny na rozległych terenach). Uprawy takie dostarczają pszczołom pokarm tylko w krótkim okresie ich kwitnienia, po którym pszczoły muszą być sztucznie dokarmiane. Ten brak naturalnego, urozmaiconego pokarmu bardzo źle wpływa na odporność pszczół na choroby i pasożyty, które co roku dziesiątkują populację.

Przyczyny wymierania pszczół:

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji. Dowiedz się kiedy jest najlepszy okres na sianie poszczególnych roślin, oraz jak o nie dbać.

Poznaj rośliny miododajne

facebook