Uratuj Pszczole

Czy te kwiaty będą przyciągały osy?

Rośliny nektarodajne sporadycznie „przyciągają” osy.

Czy pszczoły mogą być agresywne?

Pszczoły, osy i inne owady mogące użądlić, budzą niepokój gdy pojawiają się w naszym otoczeniu. Najczęściej jednak nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Generalnie owady żądlą, kiedy się bronią. Pszczoły są z reguły spokojnymi, zajętymi swoimi sprawami owadami, a do użądlenia dochodzi najczęściej z winy człowieka. Są agresywne dopiero po ich rozdrażnieniu, najczęściej wtedy gdy uszkodzi się ich gniazdo lub zacznie się je atakować. Agresję pszczół można spowodować również niewłaściwym zachowaniem. Jeżeli owady tylko latają wokół człowieka należy zachować spokój - nie panikować, nie wykonywać gwałtownych ruchów np. machać rękami. Takie zachowanie zamiast odpędzi owady tylko je rozdrażnia - osy jak i pszczoły wyczuwają ruch.

Jak reagować na pszczoły, które pojawią się przy kwiatach miododajnych?

Przede wszystkim pszczołom nie należy przeszkadzać w zbieraniu nektaru i pyłku. Nie należy ich drażnić. Zachowując spokój stwarza się im warunki do swobodnej pracy.

Co zrobić gdy pszczoła wleci do domu?

Pszczoły nie zaatakują jeśli nie będzie się panikować, próbować ich zabić lub pozbyć się w nieumiejętny sposób. Należy poczekać aż pszczoła przestanie latać i usiądzie, wtedy należy ją spryskać wodą. W ten sposób pszczoła przez jakiś czas będzie unieruchomiona, mokre skrzydełka owada uniemożliwiają lot. Mając tak obezwładnioną pszczołę można ją wynieść z domu na podkładce np. z papieru. Poza tym pszczoły często same szukając wyjścia lecą w stronę światła, do okna. Otwierając okno umożliwia się im wydostanie na zewnątrz.

Co zrobić gdy użądli pszczoła?

Żądło pszczoły posiada tzw. zadziory - jak harpun. Uniemożliwiają one wyjęcie żądła, które pozostaje w ciele wraz z całym aparatem produkującym jad. Trzeba pamiętać o tym, aby pozbyć się go w odpowiedni sposób.

Jak postępować gdy już dojdzie do użądlenia?
  • natychmiast usunąć żądło poprzez jego podważenie ostrym narzędziem, żądła nie wyrywa się palcami lub pęsetą ponieważ można wcisnąć do ciała zawartość jadu w zbiorniczku,
  • nie można też pozostawiać przez minimum 30 minut użądlonej osoby samej sobie,
  • użądlone miejsce należy przemyć czystą, zimną wodą, przetrzeć octem, plastrem cebuli,
  • w przypadku gałki ocznej przemyć strumieniem czystej wody,
  • w szczególnych przypadkach wezwać karetkę lub jak najszybciej pojechać do szpitala
    • jeżeli poszkodowany wykazuję nasilające się objawy reakcji ogólnej lub informuje, że jest uczulony na jad,
    • jeśli użądlenie było przy twarzy, szyi, jamie ustnej lub gardle dobrze jest podać kostkę lodu do ssania lub podawać bardzo zimne napoje,
    • jeśli obserwujemy wysypkę, duszności, zapaść,
    • jeśli poszkodowany jest w stanie wstrząsu i traci przytomność – wówczas postępujemy jak przy reanimacji, tj. 30 uciśnięć klatki piersiowej - dwa wdechy. Czynności tych nie przerywamy do czasu odzyskania przytomności przez poszkodowanego lub przekazania poszkodowanego pod opiekę lekarza.

Skutki użądlenia przez pszczołę lub osę można łagodzić stosując okłady z sody oczyszczonej, wody z octem, kostek lodu oraz cebuli (obrać, przekroić na pół, przytknąć do miejsca ugryzienia).

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji. Dowiedz się kiedy jest najlepszy okres na sianie poszczególnych roślin, oraz jak o nie dbać.

Poznaj rośliny miododajne

facebook